Akademia Skutecznego Rodzica

Jak wspierać dziecko w wadą wymowy? – prof. US dr hab. Barbara Ostapiuk

         W grudniu, w ramach Akademii Skutecznego Rodzica, gościliśmy w naszej Szkole panią prof. Barbarę Ostapiuk (pracownika naukowego, diagnostę i terapeutę w dziedzinie logopedii).

         Wprowadzenie merytoryczne w temat spotkania oparte było na podstawach w zakresie procesu kształtowania się oraz produkowania mowy. Pani Profesor opowiedziała o anatomicznych nieprawidłowościach, które mogą powodować ogromne trudności w obrębie procesu wywoływania głosek. Skupiła się przede wszystkim na ankyloglosji, czyli krótkim wędzidełku podjęzykowym (jest to kwestia zbadana przez prof. Ostapiuk w sposób dogłębny, a jej opracowania naukowe cytowane są i prezentowane w Polsce jako jedne z nielicznych). Okazuje się, że ta niewielka „wada” anatomiczna ma niebagatelne znaczenie w procesie mówienia. Prosty zabieg (czasami konieczne jest jego powtórzenie) skutecznie pomaga w terapii logopedycznej.

         Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem fachowego podejścia do omawianych kwestii, a zadając pytania uzyskali odpowiedź na nurtujące ich wątpliwości – co ważne Pani Profesor zaproponowała swoją pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów poprzez prywatny kontakt, za co serdecznie dziękujemy.

     

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie 18 stycznia 2019 r., o godzinie 1630.

Temat: Jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś złego?

Będziemy rozmawiać o:
- długotrwałych wahaniach nastroju
- nadmiernych obawach i zmartwieniach, niepokoju i lęku
- ekstremalnych zachowaniach behawioralnych
- zaburzeniach odżywiania
- zachowaniach autoagresywnych
- zachowaniach manipulacyjnych i wpływie sytuacji rodzinnej na stan psychiczny dziecka

Ekspertem będzie dr n. med. Artur Reginia – lekarz specjalizujący się w psychiatrii, asystent Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM w Szczecinie

.

Do zobaczenia!

Koordynator ASR

Marek Ryży