Woda

 
W ramach projektu „Gang Fajniaków” klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 63 im. Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców z Oddziałami Integracyjnymi omówiła żywioł Woda. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od burzy mózgów na temat omawianego żywiołu. Woda to życie. Uczniowie dowiedzieli się z jakiej ilości wody składa się ciało człowieka. Ile wody każdego dnia należy pić aby nas organizm   był zdrowy i była prawidłowa przemiana materii. Podzieliliśmy się informacjami na temat tego jakie mamy źródła i zbiorniki wody na ziemi oraz która woda nadaje się do spożycia dla ludzi i zwierząt. Dzieci oglądały globus sprawdzały jak duży obszar naszej planety zajmuje woda. Omawiane było również zagrożenie jakie wynika z topnienia lodowców w związku z globalnym ociepleniem klimatu. Dużo czasu poświęciliśmy rozmowie na temat tego w jaki sposób ludzie zanieczyszczają wodę oraz jak możemy o nią dbać. Nie pominęliśmy również ważnego tematu oszczędzania wody. Uczniowie podzielili się między sobą swoją szeroką wiedzą na ten temat. Nauczyliśmy się również na czym polega obieg wody w przyrodzie. Nie zapomnieliśmy także o czytaniu „Oszczędzaj kropelkę”. Jak zwykle wykonaliśmy serię eksperymentów, do których należała „wędrująca woda” oraz „woda przybiera kształt naczynia”. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały „recyklingowe łódki” z nakrętek po butelkach. Urządziliśmy sobie później wyścigi wykorzystując dwa żywioły, a mianowicie wodę i powietrze. Dodatkowo uczniowie wykonali prace plastyczne dotyczące obiegu wody w środowisku. Dla chętnych było również malowanie na wodzie gdzie za pomocą lakierów do paznokci rozlanych w wodzie powstawały wyjątkowe – oryginalne kompozycje, które później przenoszony były na kartkę papieru. Dzieci mogły również „malować wodą” wykorzystując kolorowanki wodne.