W dniach 12-13 grudnia 2013 odbyło się w naszej szkole "Święto Piernika" zorganizowane w ramach zajęć świetlicowych. Wcześniej dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowały elementy dekoracji. Odbyły się także zajęcia, na których dzieci dzieci poznały tradycje wypieku pierników w Toruniu, z legendami i znaczeniem wypieku pierników w kulturze polskiej i europejskiej.

 

  Dzieci z niecierpliwością czekały na moment wyciskania pierników z ciasta. Dowiedziały się, że oprócz podstawowych składników, do ciasta należy dodać koniecznie dużo dobrej woli, myśli i ciepła z serca dla innych. Z wielką ochotą, ubrane w fartuszki przystąpiły do pracy. Kolejnym etapem było wypiekanie pierników. Zapach wypełnił całą szkołą i wszystkim udzielił się świąteczny klimat.

Następnego dnia, gdy pierniki były pięknie wyrośnięte i wystudzone dzieci je dekorowały. Tu wykazały się dużą pomysłowością i cierpliwością. Każde ciasteczko było inne i wszystkie wyjątkowe. Gotowe pierniczki uczniowe degustowały wraz z rodzicami.

A oto przepis na nasze pierniczki:

"Świąteczne pierniczki dla każdego"

1 kg mąki pszennej

40 dag miodu

40 dag cukru pudru

20 dag margaryny

2 jajka

2 łyżki kakao lub kawy zbożowej

1,5 łyżeczki sody oczyszczonej

3-4 łyżki orzechów włoskich

1 łyżeczka cynamonu

1 op. przyprawy korzennej do pierników

Rozpuść margarynę i podgrzej miód. Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą. Rozwałkuj na grubość 2-3 mm. Piecz 8-10 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu dekoruj wedle uznania.

SMACZNEGO!!!