Pierwsza pomoc przypadku złamania przedramienia

Zima, choć spóźniona, zagościła w całym kraju. Drogi i chodniki pokryły się śniegiem oraz lodem, więc nietrudno o poślizgnięcie się i upadek. Jeśli będziemy mieli szczęście, skończy się to potłuczeniem i siniakami. Co jednak zrobić, jeśli w wyniku poślizgnięcia się złamiemy rękę?

Pierwsza pomoc w razie złamania sprowadza się do zabezpieczenia uszkodzonej kończyny tak, aby bezpiecznie i bezboleśnie przetransportować chorego do placówki medycznej. Istnieje wiele typów złamań (otwarte lub zamknięte, proste i złożone, z przemieszczeniem lub bez itd.). Generalna zasada  mówi, iż w trakcie udzielania pierwszej pomocy należy w miarę możliwości unikać przemieszczania złamanej kończyny. Trzeba także zabezpieczyć dwa sąsiadujące ze złamaniem stawy, gdyż w ten sposób unieruchomimy także miejsce złamania. Poniższy film ilustruje sposób postępowania przy prostym, zamkniętym złamaniu kości  przedramienia:

Na filmie pokazano, w jaki sposób z chusty można sporządzić temblak:

1.Prostokątną chustę składamy na pół, tworząc z niej trójkąt.

2.Chustę przekładamy pod złamanym przedramieniem tak, aby jeden róg znajdował się w  okolicach łokcia.

3.Pozostałe dwa rogi chusty wiążemy za szyją.

4.Następnie stabilizujemy dłoń oraz łokieć w chuście (są to dwa stawy sąsiadujące z miejscem złamania). Jeśli nie mamy chusty, rękę możemy ustabilizować za pomocą koszuli, ręcznika czy bandaża, z zachowaniem zasad przytoczonych w filmie. Z tak zabezpieczonym złamaniem możemy udać się po pomoc. Pamiętaj, że w zakresie pierwszej pomocy tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji  organizuje darmowe kursy i szkolenie z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i na uczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!