Szczecin jest miastem pełnym historii niczym z filmów czy też arcydzieł literatury. Miastem, którego korzenie sięgają znacznie dalej niż tylko polskie czy też niemieckie władanie. Można wiele opowiadać o tym jak to Szczecin przechodził z rąk do rąk, do co rusz nowych włodarzy, mówić i pisać o tym jak powstał, kto nim rządził pierwszy. Przeplata się on historią związaną nie tylko z Polakami, ale także Niemcami, Francuzami i dawnymi mieszkańcami tych ziem. Dziś jednak ze względu na rocznicę szczególnie ważnego dnia dla Naszego miasta, pragniemy przybliżyć historię związaną z 26 kwietnia.

            Koniec II Wojny Światowej przyniósł stałą zmianę administracją dla Szczecina, jaką było włączenie Polski. Do końca II Wojny Światowej, miasto to znajdowało się w obrębie Rzeszy Niemieckiej – jednakże właśnie 26 kwietnia 1945r. Szczecin został zdobyty przez połączone wojska polsko-radzieckie, w skład których wchodził I Front Białoruski, i właśnie pomoc wojsk białoruskich zadecydowała o wyzwoleniu Szczecina. Jednakże przynależność państwowa tego miasta była jeszcze nie ustalona i dopiero 5 lipca 1945r. oficjalnie przeszło ono pod jurysdykcję  polską. Stało się to m.in. dzięki staraniom pierwszego powojennego prezydenta Szczecina: Piotra Zaremby.

            Czas wojny był dla Szczecina okrutny –  jako miasto portowe i przemysłowe, położone na skrzyżowaniu szlaków wodnych i lądowych był mocno bombardowany. Niektóre dzielnice miasta zostały zniszczone w 90% (np. Niebuszewo), co również przełożyło się na stan historycznie ważnych budowli w Szczecinie. Przykładem może być katedra św. Jakuba czy Zamek Książąt Pomorskich, który został mocno zniszczony i dopiero latach 80. XX w. ukończono jego odbudowę. Natomiast okres wojennej zawieruchy, w dobrym stanie przetrwały zabudowania Wałów Chrobrego, Brama Portowa czy Czerwony Ratusz.

            Pamięć o wydarzeniach związanych z wyzwoleniem Szczecina do dziś możemy odnaleźć w nazwach ulic, pomnikach i nazwach najważniejszych tras komunikacyjnych. Przykładem są ulice: 26 kwietnia (wyzwolenie Szczecina) i 5 lipca (przejęcie administracji Szczecina przez Polaków). Natomiast na cmentarzu głównym znajduje się ogromny pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich poświęcony pamięci tych, którzy zginęli w czasie zdobywania Naszego miasta. Pamięć pierwszego powojennego prezydenta Szczecina – Piotra Zaremby, odnajdziemy w nazwie Trasy Zamkowej. Natomiast pamięć o pierwszych polskich osadnikach powojennych odnaleźć można w nazwie „Osiedle Pionierów” oraz jadąc mostem nad Regalicą, imienia Pionierów Miasta Szczecina.

            To tyle słowem wstępu, a teraz wszystkich którzy dotrwali do końca tego tekstu zapraszam do udziału w konkursie polegającym na wypełnieniu quizu, którego link znajduje się poniżej. Powodzenia!

https://docs.google.com/forms/d/1W5GtXJ8T9CQoWHUboSMFNXt_3x4_-Ru6n_jVkHAqBUU/edit?usp=sharing